Aktualności


Warsztaty Stos Drewna 19 czerwiec 2021 sobota godz 9.00

Program spotkania

1. Układanie okrągłego stosu drewna, parę metrów wysokości.

Prowadzenie emerytowany pracownik leśny - Mikołaj Dmitruk

2. Konkurs i pokaz rąbania drewna różnymi technikami. Nagrody.

Sędzia konkursu Tomasz Leoniuk - sędzia zawodów off-road

3. Spacer do spalonego lasu. Naturalne procesy przebudowy lasu.

Marcin Korniluk -Stowarzyszenie Bioregion

4. Prezentacja produktów.

Celem warsztatów jest prezentacja prawidłowego przygotowania, składowania i suszenia drewna opałowego. Stosy drewna to także element krajobrazu podlaskiej wsi. Warsztat ma charakter otwarty, jednak liczba miejsc jest ograniczona z przyczyn wiadomych.

Sponsorzy

alegrzeje.pl - podlaskie piece kaflowe

Eco-Pal - brykiet kominkowy

Browar Koneser - piwo Nadbużańskie

Feniks - rozpałki do pieców i kominków

Kurier Podlaski - tygodnik informacyjny

Logomatic - ręczne łuparki do drewna

Samo Jabłko - tłoczone soki jabłkowe

Zduńskie Opowieści - portal o piecach  

Miejsce warsztatów

Stacja Sycze

Sycze 50, gm. Nurzec-Stacja

https://www.facebook.com/StacjaSycze  

Organizator

Stowarzyszenie Bioregion

Marcin Korniluk

tel 889674546

nawschodzie@o2.plOdczytywanie żydowskich macew

W sobotę 8 sierpnia o godz. 10.00 zapraszamy na cmentarz żydowski na ul. Polną w Siemiatyczach gdzie odbędzie odczytywanie i tłumaczenie macew z hebrajskiego na język polski. Postaramy się znaleźć najstarszy nagrobek. Pomoże nam w tym Aleksandra Sosnowa z Grabarki która parę lat temu ukończyła studia judaistyczne. Organizator akcji Stowarzyszenie Bioregion.XV PODLASKO-POLESKIE SPOTKANIA ŻNIWNE „OLEŃ PO BORU CHODIT”

GRABARKA – WAKUŁOWICZE - SYCZE

Niedziela 28 lipca 2019

15.00 - Rozpoczęcie przy Domu Opieki we wsi Grabarka.

16.00 - 100 m obok na polu z żytem. Pieśni i obrzędy żniwne.

Koszenie sierpem i kosą.

17.00 - Korowód żniwny. Trasa Grabarka, Wakułowicze, Sycze.

Na końcu Sycz przy krzyżach koniec korowodu.

18.00 - Tańce i śpiewy ludowe w plenerze w wykonaniu zespołów ludowych. Przy świetlicy w Syczach.

Wystąpi 6 zespołów ludowych: ROMADA I OD-TUDA (MOSKWA, ROSJA), KAŁYCHYCHYNKA (MICHANOWICZE, BIAŁORUŚ), MIAREŻA (MIŃSK,BIAŁORUŚ), WIERABIEJKI (LUBAŃ/BIAŁORUŚ) ŹDZBŁO (GDAŃSK), ŻEMERWA (STUDZIWODY).  

Godziny mogą zostać delikatnie przesunięte.
XIV PODLASKO-POLESKIE SPOTKANIA ŻNIWNE

OLEŃ PO BORU CHODIT”

GRABARKA – WAKUŁOWICZE - SYCZE

SOBOTA 21 LIPCA 2018

15.30 - Rozpoczęcie przy Domu Opieki we wsi Grabarka.

16.00 - 200 m obok na polu z żytem. Pieśni i obrzędy żniwne.

Koszenie sierpem i kosą.

17.00 - Korowód żniwny. Trasa Grabarka, Wakułowicze, Sycze.

Na końcu Sycz przy krzyżach koniec korowodu.

18.00 - Tańce i śpiewy ludowe w plenerze w wykonaniu zespołów ludowych. Stacja w Syczach.

Wystąpi 8 zespołów ludowych: Zawica, Czabatuchi, Krynica, Terabianoczki, Pawalaki, Źdzbło, Żemerwa, Wasiloczki.

Godziny mogą zostać delikatnie przesunięte. Prosimy o wyrozumiałość.

 


Zmarł siemiatycki rzeźbiarz Eugeniusz Różański

W kwietniu tego roku w wieku 62 lat zmarł siemiatycki rzeźbiarz Eugeniusz Różański. Tworzył od małych figurek po kilkumetrowe rzeźby. W ramach Stowarzyszania Bioregion chcemy sfotografować jego prace i umieścić na naszej stronie internetowej. Drugi etap to wydanie katalogu rzeźb (jeżeli uda się zebrać środki). Stąd prośba jeżeli posiadacie jego rzeźby lub wiecie gdzie są - prosimy o kontakt telefoniczny 889674546 lub przez e-mail: nawschodzie@o2.pl.


Kolejne trzy obrazy Józefa Charytona odnalezione


Przedstawiamy kolejne trzy obrazy Józefa Charytona odnalezione przez Stowarzyszenie Bioregion. W naszej galerii mamy ich już 229, to dopiero prawie połowa wszystkich obrazów namalowanych przez Charytona, których liczbę szacujemy na ok. 500 prac. Więcej na: www.nawschodzie.pl/obrazy_pamieci/ 


Punkt Informacji Turystycznej w Siemiatyczach

 

Pl. Jana Pawła II 3a

Godziny otwarcia:
- poniedziałek-piątek - 9.00-16.00
- sobota - 10.00-14.00
- niedziela - nieczynne/informacja telefoniczna

Informacje telefoniczna 889 67 45 46 
e-mail: nawschodzie@o2.pl 
www.nawschodzie.pl/it 
www.siemiatycze.eu/it


Odtwarzamy wrzosowisko

W ramach działań i środków własnych Stowarzyszenia Bioregion na terenie gminy Milejczyce odtwarzamy wrzosowisko. Więcej www.nawschodzie.pl/wrzosowisko 225 obraz Charytona odnaleziony

Przedstawiamy kolejny odnaleziony obraz Józefa Charytona. Obrazów odnalezionych przez Stowarzyszenie Bioregion w naszej galerii mamy już 225. www.nawschodzie.pl/obrazy.html 


Kolejne 2 obrazy Charytona odnalezione 

Stowarzyszenie Bioregion od 2007 roku prowadzi działania związane z poszukiwaniami obrazów  siemiatyckiego malarza Józefa Charytona. Do tej pory udało się nam odnaleźć 224 obrazy. Przedstawiamy kolejne odnalezione obrazy w naszej galerii: Żyd śpiewający psalm Dawidowy oraz Ściana płaczu  www.nawschodzie.pl/obrazy/ 


Sowia Noc w Mielniku 19 kwietnia 2013

Spotykamy się o godzinie 19.30 w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej. 

W programie:

- otwarcie „Sowiej Nocy” oraz prezentacja multimedialna o sowach (ODZM);

- prezentacja filmu Artura Tabora „Sowy Polski” (ODZM);

- Sowi Quiz – do wygrania przyrodnicza gra komputerowa, albumy fotograficzne , plakaty;

- „Nocne nasłuchy sów” – wycieczka (Mielnik, Topolina, Góra Zamkowa);

- Ognisko (Topolina – własny koszyczek).

Zakończenie nastąpi około godziny 22.00.


Kolejne 6 obrazów Charytona odnalezione


Bioregion od 2007 roku prowadzi działania związane z poszukiwaniami obrazów  siemiatyckiego malarza Józefa Charytona. Do tej pory udało się nam odnaleźć 222 obrazy. Przedstawiamy kolejne odnalezione obrazy w naszej galerii: www.nawschodzie.pl/obrazy/


 

Doktor Michalska nagrodzona przez IPN 

            IPN w Białymstoku 27 września 2012 roku już po raz czwarty przyznał nagrodę Świadek Historii osobom zasłużonym w propagowanie najnowszej historii Polski. W tym roku IPN uhonorował dwunastu kolejnych laureatów, w tym również doktor Franceskę Michalską która została zgłoszona przez Stowarzyszenie Bioregion z Siemiatycz.

            Franceska Michalska urodziła się w Kamieńcu Podolskim, który na mocy traktatu ryskiego z 1921 r. znalazł się poza obszarem II Rzeczypospolitej. W latach 1932-1933 była świadkiem Wielkiego Głodu na Ukrainie, który cudem przeżyła. W 1936 r. została zesłana z całą rodziną do Kazachstanu. Do Polski powróciła w 1946 r. Tu ukończyła studia medyczne i przez następne kilkadziesiąt lat pracowała jako pediatra w Siemiatyczach. Swoje wspomnienia z dzieciństwa na Kresach i na zesłaniu opisała w kilkakrotnie nagradzanej książce "Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce", wielokrotnie opowiadała też o nich podczas spotkań z młodzieżą.

Za swe zasługi doktor Franceska Michalska  otrzymała następujące nagrody i odznaczenia:

1983 – odznaka ministra zdrowia i opieki społecznej "Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia"

2005 – Krzyż Zesłańców Sybiru

2008 – odznaczenie "Za Szczególne Zasługi dla Powiatu Siemiatyckiego"

2008 - książka "Cała radość życia" znalazła się w finałowej siódemce nominowanych do literackiej nagrody COGITO fundatorem której są Telewizja Polska S.A. i  Polskie Radio SA.

Wręczenie nagrody Świadek Historii przez IPN dla doktor Franceski Michalskiej odbędzie się w trakcie specjalnej uroczystości w Siemiatyczach.


Wystawa p.t.: Wokół synagogi

          Zaś Muzeum w Tykocinie zaprasza w terminie do 19 lutego 2012 roku na wystawę p.t.: Wokół synagogi - malarstwo o tematyce żydowskiej prezentujące prace: Władysława Kapuścińskiego, Barbary Marks – Kapuścińskiej, Czesława Sadowskiego, Tadeusza Bołoza, Małgorzaty Radziszewskiej i Józefa Charytona, o którym w katalogu wystawy czytamy - świadek tragedii Żydów w Wysokim Litewskim, który powodowany wysoką normą moralną , przez cały swój powojenny okres twórczy malował z pasją zaginiony świat uwieczniając go w scenach rodzajowych i portretach Żydów, niebanalnie personalizując zachowaną pamięć.

          Kolejne obrazy Józefa Charytona odnalezione i archiwizowane można oglądać na stronach www.nawschodzie.pl - Stowarzyszenia Bioregion.


Wystawy Józefa Charytona

          W Toruniu od 28 października do 20 listopada 2011 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w ramach wystawy p.t. Sztuka gniewu 1900–2011 na której prezentowanych było ponad 120 prac polskich artystów wystawiane były także obrazy nieżyjącego siemiatyckiego malarza Józef Charytona portrecisty podlaskich Żydów.


Kolejny obraz Charytona odnaleziony

          Przedstawiamy kolejny odnaleziony obraz autorstwa siemiatyckiego malarza Józefa Charytona zatytułowany "Ostatnia droga" z 1971 roku. Osoba która nadesłała fotografię obrazu pragnie pozostać anonimowa. Prezentowany obraz jest już 216 obrazem Józefa Charytona udostępnionym przez Stowarzyszenie Bioregion Zapraszamy do obejrzenia obrazu: www.nawschodzie.pl/obrazy/


Wioski tematyczne nad Bugiem nagrodzone

          W poniedziałek 24 stycznia w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku podsumowano konkurs "Ekoinnowacje czyli rozwiązania dla regionu w myśl zasad zrównoważonego rozwoju", a laureatom wręczono okolicznościowe dyplomy i nagrody finansowe. Według jury najciekawszy pomysł przedstawił Krzysztof Jurczak - mieszkaniec wsi Nurzec-Kolonia, student kierunku leśnictwo Politechniki Białostockiej, ornitolog, członek Stowarzyszenia Bioregion. Jego praca zatytułowana "Utworzenie przyrodniczych wiosek tematycznych w Dolinie Bugu, jako poligon doświadczalny idei zrównoważonego rozwoju" zajęła pierwsze miejsce i uznana została za tę którą da się wcielić w życie. Jury konkursu w składzie: dr hab. Dariusz Kiełczewski z Uniwersytetu w Białymstoku, Hubert Kaczyński - przedstawiciel Podlaskiego Klubu Biznesu, Lech Magrel i Beata Bezubik - przedstawiciele RDOŚ w Białymstoku. Bardzo się cieszę, że pomysł został doceniony. Mam nadzieję, że dzięki temu uda się go szybciej wprowadzić w życie. Projekt ma na celu stworzenie całej sieci eko-edukacyjych wiosek tematycznych, ale będę zadowolony, jeżeli w tym roku uda się stworzyć przynajmniej dwie wioski. Dodam, że już zostały podjęte pierwsze kroki w tym kierunku. Planuję utworzyć Wioskę Ryb i Ptaków, Leśną Wioskę, Wioskę Bagien i Wioskę Nadbużańską. Chodzi o przekształcenie zwykłej, pozornie nieatrakcyjnej wsi w "miejsce z duszą", gdzie turyści mogą wypocząć, a zarazem nauczyć się czegoś o przyrodzie. Mieszkańcy wiosek będą mogli zarabiać na tym m.in. poprzez oprowadzanie zwiedzających, sprzedaż lokalnych wyrobów, pamiątek, wynajem noclegów. Mam już pomysły na lokalizacje wiosek (w gminach Mielnik, Nurzec Stacja i Milejczyce), ale póki projekt jest w fazie planowania chciałbym, aby jak najwięcej lokalnych mieszkańców się w to włączyło. Bo może to być naprawdę dobry sposób na odnowę i rozwój naszych wsi - powiedział zwycięzca konkursu. Swój pomysł Krzysztof Jurczak zaprezentuje jeszcze w Podlaskim Klubie Biznesu. Czy któryś z biznesmenów sfinansuje pomysł wiosek tematycznych nad Bugiem? 

Marcin Korniluk, fot. Małgorzata Borowska


Warsztaty wyrobu świec w Nurcu-Stacji  

          13 grudnia o godzinie 16.00 w poniedziałek w Gminnym Ośrodku Kultury w Nurcu-Stacji odbędą się warsztaty wyrobu świec. Warsztat będzie polegał na poznaniu poszczególnych etapów powstawania świecy oraz ich odlewania za pomocą form oraz  robienie tradycyjnych świec z wosku pszczelego. Prowadzącą warsztaty będzie instruktor Beata Żarkowska – Korniluk. Uczestnikom warsztatów zapewniamy wszelkie materiały, które będą niezbędne do wykonania świec. Koszt uczestnictwa w warsztatach pokrywa organizator - Stowarzyszenie Bioregion w ramach projektu „Dawne rzemiosło i rękodzieło sposobem na zachowanie tożsamości i ciągłości dziedzictwa kulturowego Podlasia Nadbużańskiego". Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Dodatkowe informacje na temat szkolenia oraz na temat całego projektu „Ginące zawody” można uzyskać od przedstawiciela Stowarzyszenia Bioregion pod numerem telefonu komórkowego 889 674 546.


Wystawa Ginące Zawody w Drohiczynie  

       12 grudnia w niedziele o godzinie 15.00 w domu kultury w Drohiczynie odbędzie się otwarcie 2 wystaw fotograficznych    "Ginące zawody" oraz "Zanik kultury wiejskiej". Autorem zdjęć  jest Mirosław Czerniak - absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawę można było wcześniej oglądać m.in. Atenach, Białymstoku, Lublinie  i Poznaniu. Wystawie będą towarzyszyć prace rękodzielnicze wykonane na terenie powiatu siemiatyckiego oraz zdjęcia z warsztatów „Dawne rzemiosło i rękodzieło sposobem na zachowanie tożsamości i ciągłości dziedzictwa kulturowego Podlasia Nadbużańskiego" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Bioregion.


Warsztaty wyrobu świec w Drohiczynie

          W Drohiczynie 5 listopada w piątek o godzinie 16.00 rozpoczynają się warsztaty wyrobu świec. Warsztaty będą się odbywać w każdy piątek listopada w ośrodku kultury w Drohiczynie. Prowadzącą warsztaty będzie Beata Żarkowska – Korniluk, instruktor  MGOK. Warsztat będzie polegał na poznaniu poszczególnych etapów powstawania świecy oraz ich odlewania za pomocą form. Poszczególne spotkania, to również ozdabianie świec i robienie tradycyjnych świec z wosku pszczelego. Uczestnikom warsztatów zapewniamy wszelkie materiały, które będą niezbędne do wykonania świec. Koszt uczestnictwa w warsztatach pokrywa organizator - Stowarzyszenie Bioregion w ramach projektu „Dawne rzemiosło i rękodzieło sposobem na zachowanie tożsamości i ciągłości dziedzictwa kulturowego Podlasia Nadbużańskiego". Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Dodatkowe informacje na temat szkolenia oraz na temat całego projektu „Ginące zawody” można uzyskać od  przedstawiciela Stowarzyszenia Bioregion pod numerem telefonu komórkowego 889 674 546.


Puszcza Białowieska - możesz pomóc!

Mamy czas tylko do 5 listopada 2010

           Puszcza Białowieska to ostatni pierwotny las nizinny w Europie. Las, taki jak Puszcza Białowieska rozciągał się przed wiekami od Uralu po Hiszpanię. Dziś z tego istniejącego od 8000 lat pradawnego lasu zostało tyle co nic - obszar trzykrotnie mniejszy niż Kraków. Decyzją polskich władz jedynie 17% Puszczy jest chronione jako park narodowy, pozostała część to las gospodarczy. Możemy to zmienić jeżeli zbierzemy 100 000 podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie przyrody. Udziel poparcia. Musisz być osobą pełnoletnią. Mamy czas tylko do 5 listopada 2010.  

Pobierz petycję  >>TUTAJ<<

prześlij ją do 5 listopada 2010 na adres:  

Stowarzyszenie Bioregion  
ul. Leg. Piłsudskiego 12/7 
17-300 Siemiatycze  

lub:  

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
ul. Odrowąża 24
05-270 Marki k. Warszawy  

"Oddajcie Parki Narodowi"
Mariusz Duchewicz
ul. Szobera 4/27
01-318 Warszawa  

Więcej informacji:

http://tydecydujesz.org/ 
http://oddajcieparkinarodowi.pl/ 


Krzyże w Syczach

          W ostatnim tygodniu przy przejeździe kolejowym w Syczach w gminie Nurzec-Stacja ustawione zostały 2 krzyże 3 metrowej wysokości jakie zostały wykonane w trakcie wakacyjnych warsztatów rzeźbiarkach prowadzonych pod okiem Krzysztofa Jurczaka, a realizowanych przez Stowarzyszenie Bioregion w ramach projektu "Dawne rzemiosło i rękodzieło sposobem na zachowanie tożsamości i ciągłości dziedzictwa kulturowego Podlasia Nadbużańskiego" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. 

          Przejazd kolejowy w Syczach jest jednym z bardziej uczęszczanych przejazdów kolejowych w powiecie siemiatyckim, a tradycja ustawiania krzyży na skrzyżowaniach dróg jest ciągle żywa na Podlasiu. 


Ginące zawody

           Od lipca do grudnia 2010 projekt "Ginące zawody" Stowarzyszenia Bioregion realizowany jest z środków rządowego Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich pod nazwą "Dawne rzemiosło i rękodzieło sposobem na zachowanie tożsamości i ciągłości dziedzictwa kulturowego Podlasia Nadbużańskiego". Partnerami Stowarzyszenia Bioregion w realizacji projektu są: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie, Tygodnik "Głos Siemiatycz", Urząd Gminy w Nurcu-Stacji. Zapraszamy na warsztaty dla mieszkańców Podlasia Nadbużańskiego: szkutnicze, wikliniarskie, zielarskie, hafciarskie, rzeźby w drewnie oraz wyrobu świec. Dla osób praktykujących dawne rzemiosła i rękodzieło powstaną wizytówki kontaktowe na www.nawschodzie.pl  - zapraszamy rzemieślników i rękodzielników.

          Dodatkowo powstanie galeria dawnych rzemiosł i wyrobów rękodzielniczych oraz wydane zostaną wydawnictwa. Informacje pod numerem telefonu komórkowego 889674546 oraz w dziale www.nawschodzie.pl/ginace_zawody.html